007 – 20 lipca 2017

Dzień 7 – Nauczanie nad Jeziorem – Przypowieść o siewcy

Dotarliśmy do półmetku naszej przygody. Tydzień minął, my już obeznani w nadmorskich zwyczajach. Przyszedł czas na poznanie dorobku kulturowego miejsca, w którym mieszkamy. Kapitan zadał nam na dziś zadanie, które miało na celu nasze jak najdokładniejsze poznanie odwiedzanych miejsc. A było co poznawać!

Po szybkiej toalecie, modlitwie i śniadaniu, rychło świt ruszyliśmy w trasę, której celem był Szymbark. Znajdujące się tam centrum regionalne mieści mnóstwo ciekawych obiektów z najróżniejszych dziedzin życia, wydarzeń historycznych i epok. I tak mogliśmy zobaczyć najdłuższą deskę świata, wpisaną do księgi rekordów Guinessa, posłuchaliśmy Kaszubskich Nut – piosenki wykonanej przez Panią przewodnik, usłyszeliśmy mini koncert naszej koleżanki Gabrysi, która zagrała na rekordowo dużym fortepianie. Poza tym w parku znajdują się także oryginalna chata Sybiraków sprowadzona z jednego z obozów, do których zsyłano Polaków, replika łagru sowieckiego, wagony transportowe zesłańców, a także bunkier, w którym mogliśmy doświadczyć symulacji bombardowania. Posłuchaliśmy historii niedźwiedzia Wojtka, który był żołnierzem armii gen. Andersa, a na koniec wstąpiliśmy do domku do góry nogami. Ciekawym doświadczeniem było stąpanie po suficie, podczas gdy fotele zwisały z góry. Niejednemu zakręciło się w głowie! Nieopodal mieliśmy także okazję pośpiewać i pograć na ludowych instrumentach z miejscowym kaszubskim artystą oraz wyjść na wieżę widokową,  aby podziwiać krajobraz Kaszub. Nieprzeciętne widoki.

Z Szymbarku udaliśmy się w odwiedziny do Mamy – do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Morza Polskiego w Swarzewie i tam uczestniczyliśmy we Mszy Św. Po niej zaś wróciliśmy do domu – pośpiewać, najeść się, spotkać w grupach i przespacerować na plażę. Dzień zakończyliśmy wcześniej, aby nadrobić wczesną pobudkę. Przed snem uczestników czekał jeszcze quiz, dotyczący odwiedzonych miejsc. Wiedza wszystkich grup przeszła najśmielsze oczekiwania. Tak trzymać!

Wyedukowani kulturalnie pozdrawiamy z Chłapowa,
Kandydaci na Rybaków.

KLIKNIJ TUTAJ – COŚ ZUPEŁNIE EXTRA!!!

 

?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? ?????????? P1300899 P1300902 P1300904 P1300910 P1300912